Konferencja Google I/O 2023 – wysyp nowości ze sztuczną inteligencją

konferencja-google

Za nami konferencja Google I/O 2023. To coroczne wydarzenie technologicznego giganta, na którym prezentowane są nowości ze świata Androida i ekosystemu Google. Tym razem konferencja ta odbyła się z jednym, niezwykle widocznym i dominującym motywem — sztuczna inteligencja.

O tym, że Google mocno stawia na AI, wiadomo nie od dziś. Mocno naciskany przez konkurencję: Bing i ChatGPT, stara się dogonić konkurentów w rozwiązaniach dostarczanych przez sztuczną inteligencję. Nieco na marginesie tych wydarzeń odbyła się prezentacja nowego Androida 14. Do tej pory, na konferencjach Google I/O było to najważniejsze wydarzenie. W 2023 roku uległo to zmianie. Nowości w systemie na smartfony musiały ustąpić miejsca AI.

Dzień dobry BARD!

Najważniejszą informacją była zapowiedź udostępnienia Barda (inteligentny chatbot — odpowiednik ChatGPT) w 180 krajach! Asystent będzie posługiwał się ponad 40 językami, wśród których jest oczywiście polski.

Sztuczna inteligencja zawita także do wyszukiwarki Google. Wprowadzona zostanie aktualizacja, która będzie generowaną przez AI odpowiedzią na wyniki wyszukiwań zadane w formie pytania. Taka odpowiedź będzie wyświetlać się ponad wynikami reklamowymi, a więc na samej górze strony. Przykładowo będziemy mogli zapytać wyszukiwarkę o to, gdzie na wycieczkę powinna się wybrać rodzina z 2 dzieci i psem. W odpowiedzi otrzymamy gotowy plan podróży, wraz z przydatnymi linkami, atrakcjami itp.

Czy dla reklamodawców GoogleADS będzie to dobra zmiana? Będzie to kolejne „zepchnięcie” wyników sponsorowanych z pola widzenia użytkowników, i w konsekwencji może znacząco odbić się na efektywności kampanii. Wyszukiwarka będzie także lepiej pomagać przy dokonywaniu zakupów. Użytkownik będzie mógł precyzyjnej opisać swoje potrzeby, a Google dobierze odpowiedni produkt.

Sztuczna inteligencja napisze za nas… wszystko!

Kolejnym rozwiązaniem, którym Google próbuje dogonić ChatGP jest DuetAI. To nic innego jak dodatek do pakietu biurowego od Google, który pozwala na generowanie tekstów. Ciekawostką jest fakt, że poza klasycznym wykorzystaniem AI do pisania tekstów, będzie można także zastosować ją do… odpowiedzi na maile w aplikacji Gmail. To niezwykle ciekawe rozwiązanie, które pozwoli zaoszczędzić sporo czasu, a zapewne ma zachęcić użytkowników biznesowych do aplikacji Google Workspace.

StreetView wszędzie, gdzie tylko zechcesz (no prawie wszędzie)

Jeszcze więcej sztucznej inteligencji? Google wytrzyma! Zapewne znacie możliwości Google Street View. To rozwiązanie ma jednak znaczącą wadę — koszty przygotowania. By dostępny był podgląd wybranego miejsca, należy wykonać sporo pracy, teraz ma być to dużo szybsze. Oczywiście rozwiązanie Immersive View nie ma zastąpić Street View. Ma jedynie rozszerzyć jego możliwości. Będzie pozwalało ono na wygenerowanie podglądu wskazanego miejsca! Oczywiście odpowiadać będzie za to sztuczna inteligencja, która stworzy taki podgląd na bazie zdjęć satelitarnych i materiałów dostępnych online. Początkowo funkcja ta ma być dostępna w wybranych miastach: Amsterdamie, Berlinie, Dublinie, Florencji, Las Vegas, Londynie, Los Angeles, Nowym Jorku, Miami, Paryżu, Seattle, San Francisco, San Jose, Tokio i Wenecji. Zapewne z czasem lista miejsc z usługą Immersive View będzie rozszerzana.

Magic Editor — naprawdę magiczny edytor zdjęć

Ostatnią nowością zaprezentowaną podczas Google I/O 2023 jest nowy edytor zdjęć Magic Editor. Docelowo pojawi się on na wszystkich urządzeniach Android, jednak w początkowej fazie będzie dostępny wyłącznie na smartfonach Google Pixel. Co będzie potrafił Magic Editor? Okazuje się, że bardzo wiele. Poza standardową edycją zdjęć będzie pozwalał na automatyczne wykonanie zadań znanych z programów do profesjonalnej obróbki zdjęć: edycja tła, wycinanie z tła, wklejanie obiektu, usuwanie obiektów. Efekty zaprezentowane w trakcie konferencji zapowiadają się obiecująco, zobaczymy, jak będzie wyglądać to w praktyce.

Gdyby podsumować konferencję Google I/O 2023 w 2 słowach to z pewnością byłoby to: sztuczna inteligencja. Poza prezentacją Androida 14 nie pojawiła się żadna nowość, która nie zawierałaby inteligentnych rozwiązań. Z jednej strony pokazuje to kierunek, w którym zmierza Google i cała branża technologiczna. Z drugiej jest niezwykle ciekawe obserwowanie tego, co przyniosą tak olbrzymie integracje AI w nasze codzienne procesy. Czy za kilka lat okaże się, że bez pomocy sztucznej inteligencji nie będziemy w stanie funkcjonować? To zapewne się okaże, póki co pozostaje nam czekać na zmiany wprowadzone przez Google.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Wdrożenie Consent Mode v2

Wypełnij pola aby umożliwić nam kontakt z Tobą.